13 Temmuz 2013 Cumartesi

Amerikanya'dan İzlediklerim... -1-

Amerika'dan neyin izlediklerimi de bir başlık altında toplıyım dedim. Bir sekmemde dizimag açık. Hatırlamakta zorlanıyorum çünkü bu sıra komple Batı dizilerinden izliyorum. Çünkü kısa, çünkü fantastiklik var, çünkü gerilim var, heycan var. Az Uzakdoğu'nun kimin eli kimin cebindeleri ve mirasyedilerine bir mola veriyim dedi sanırım bir 8 ay oldu ama ben hala dönemedim. Daha önceden izlediklerimi de yazıcağım için biraz popüler dizilerin olduğu yazı olacak ama ilk post napam. Nasıl yazıcağımı da bilemedim esasen, baya da bi Amerikanya dizisi yarım bıraktım :::::::::)

FriendsŞu başta bir dursun Friends, her ne kadar daha bitirmemiş olsam da, bunun sebebi eğlencemin çabucak bitmesine göz yumamayışımdır. Kendi dönemini ve sonrasındaki jenerasyonu etkilemeye devam eden belki de edecek olan dizi. Monica, Joey, Pheebs, Rachel, Ross, Chandler dizi bu 6 kişinin hayatını anlatıyor. Abi günlük sıradan hayatları bu kadar mı eğlenceli anlatılabilir ya. Döneminin kesinlikle en iyisi, Monica'nın o temizlik takıntısı bölümleri, o diologlar, oyunculuklar bayülüyüm. 

True BloodBu diziye sanırım 2. sezonundayken başlamıştım, vay anasını be o zamandan beri güncel bekleyip ölüom. 5.sezonunu sikimsonik geçirmiş ve finalini de bir o kadar çük bitirmiş olsa da yine de yeri ayrı olacak olan dizi. Eric Northman sevdasına bullara kadar gelmişken her seferinde "şimdi olmaz, şimdi pes edemezsin mathieee" diye yoluma devam ettim. Konusu şöyle, Japonlar (<3) suni bir kan üretiyor "True blood" isminde ve Vampirlerin yönetimi, İnsan yönetimiyle anlaşıp kendilerini ifşa ediyorlar. Artık vampirler aramızda dolanıyorlar delelelelel ::''''') bu ifşanın kültür şoku filan dizide işleniyor, vampir kanı bağımlıları filan var mesela bunlar güzel şeyler. Bazı Dracula klişelerinden kaçmamış olması dizinin benim için bir diğer güzel yanı. Yani ataya biraz saygı genşler, güneşe çıkamaz dendiyse Bran amca, çıkılmıycak arkadaş!

Vampire DiariesYeni sezonunu beklemekte olduğumuz şu günlerde, bir kaç ayımı heycanlı ara ara sıkıntınlı (3.sezon boyunca) yaşatan bir dizi kendisi. Her ne kadar sezon finalinde böyle  bakmış olsam da, zaman geçirmelik vampirli, aksiyonlu güzel bir dizi. Elijah ve salatalık statüsünde benlen birlikte güzel zamanlar geçirir olan Klaus ilen hayli bi hoş olan dizimiz, şuvan 5.sezonuna başlıycak ama tatilde. Elena'nın bir Damon, bir Stefan arasında gidip gelmesi ve devamlı olarak Elena'nın uğursuzluk çeken mıknatıs olduğu detaylarını geçersek ve Bonnie'yi unutmayalım geberip de geberisice bu kısımları atlayıp da izleyin, takılmayın teknik detaylara şasdadas


House


Zekana gurban olurum senin ::'''') Arayı uzun tutup kaçıncı sezonunda kaldığımı unutmuş olsam da House iz difirınt. House da ayrıdır bak şimdi allahı var, dizi güzel. (spoi: Cuddy ilişkisini saymassak) House'u Friends'de görünceki bi tipim var benim aşsdsadsnnad "eneeeyyyyy" olmuşum böyle bi, hiç konuk oyuncuya ele çığırmışlığı yoktur. Neyse ne diyordum, dizi hastane, doktorluk filanla ilgili. House çok bilmiş, kibirli, insan sevmiyen, anti islamist, anti hristiyanist vesayre vesayre. Ama zeki işte adam, sadece ilgisini çeken ilginç dosyalara bakan bir doktor. Diziye başlıycaksanız her bölümde "lupus" ve "kanser" denmesine alışmanız gerek. Türk sitcomlarına bile malzeme oldu bu, senariste biri artık her gelenin lupus olma ihtimalinin olmadığını söylesin!!! İşşala bi ara kaçıncı bölümde sezonda kaldığımı hatırlayıp da devam edebilirim, tahminim 5. ya da 6. sezonun ortaları ama... 

LeverageGüzel diziydi, ama tadında bırakılmalıydı belki böylece iptal edilmesine engel olmuş olabilirdi. 5 kişilik bir hırszılık çetesi, müşterilerinin isteği doğrultusunda, haksız kazanç sağlayan sigorta şirketlerini, maaşını vermeyen işvereni, askeri bilmemneleri, devletin dolandırıcılarını çökertip, başvuran müşterisinin mağdur olduğu miktarı ve diğer mağdurlara paralarını dağıtıyorlar böyle bir hikayesi var. Toplamda 5 sezonluk bir dizi.

Lie To Me


Bu da daha bitirmediğim dizilerden, çok hoş çıksel bir dizi. Karşınızdakinin yalan söyleyip söylemediğini, telaşlı mı, ürküyor mu, gerçekten mutlu mu? Lightman, dizinin başrolü olan abi diyor ki bunları öğrenmeniz çok kolay, insanların mikro ifadeleri okuyarak aslında yalan söylediklerini anlayabilirsiniz diyor. Dizi, FBI'ın Lightman'nın şirketine getirdiği davalar üzerinden ilerliyor. Ama bu dizi de ipta olmuş, yine de iptali çok birşey değiştirmiyor bencesi, dizi genelde davalardan ilerliyor ve bölüm sonunda çözüme ulaşıyor. Baş karakterlerin hayatından çok bir kesit yok dizide.

The BorgiasPapalık tarihiyle ilgili bir dizi. Papalık tarihine etkili ve sansasyonel bir isim bırakmış olan Borgias ailesinin dönemini dizileştirmişler, daha bitirmedim ama onlar bitirmişler. Niye elimi attığım her dizi, yayından kaldırılmış olm bende bir uğurusuzluk var zaar. 

The Newsroom2. sezonu bir an önce gelsin diye duvarları tırmıkladım, sonunda geliyor allam :'''))) Dizinin konusu, haber yayınclığı; haberlerin arka planını anlatıyor. Gazetecilerin haberleri derlemeleri, yayına hazırlanış, teknik aksaklıklar vesayre herşey. Gazeteciliğe özel bir ilgim olduğundan benim çok hoşuma giden bir dizi. Karakterler de bir o kadar sevdim, komikli, rekabetçi, sevimli insanlar var. İzle, izlet :3

2 yorum:

 1. Taam Lie to me ye başlıyom madem. Newsrooma da bakcam hele madem tırnak çıkarmışın
  Ay heyt turu bılat.
  diyeceklerim bu kadar öptm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben başla demiştim sana onlara ama :SSSS tanıtım yazmalıymışım demek.
   kiss :B

   Sil